Jesteś tutaj: zrozumiecsprzedaz.pl > Ekonomia > ZUS ma coraz gorzej

Euro 2012 przyniosło korzyści czy straty?

Euro 2012 przyniosło Polsce korzyści finansowe w wysokości 70 mln złoty. Euro 2012 przyniosło korzyści czy straty? Ten sukces można zawdzięczyć spółce PL.2012, która wprowadziła system PPM. Dzięki temu systemowi UEFA nie odebrało naszemu państwu praw do organizacji tej imprezy.

Zanim została powołana do życia spółka PL.2012 to działania organizacyjne do Euro 2012 były bardzo źle oceniane. Istniało nawet realne zagrożenie organizacji euro w Polsce. Dlatego Ministerstwo Sportu i Turystyki RP powołało w 2008 roku spółkę PL.2012, która zaczęła realizować podejście projektowe. Takie działania jak planowanie, monitorowanie oraz raportowanie, nie byłoby możliwe, gdyby nie metoda PPM. Wdrożenie tego kosztowało 1,1 mln złoty i trwało ponad pół roku.

Jeżeli chodzi o same miasta, w których odbyły się mecze, to Wrocław, Warszawa, Gdańsk oraz Poznań wydały razem 195 mln zło, z czego prawie 50 wpłynęło od UEFA. Euro 2012 przyniosło korzyści czy straty? Jednak przychody były ogromne, bo aż 1,5 mld złoty. Od momentu wybrania Polski jako współorganizatora Euro wiadomo było, że wydatki będą ogromne. Z 195 mln złoty, najwięcej, bo aż 65 mln złoty poświęcono na strefy kibica. Również dużym wydatkiem były reklamy (51 mln zł.). Na całe szczęście zyski były większe. Kibice na stadionach oraz w strefach kibica, plus noclegi kibiców przyjezdnych przyniosły zyski 1,5 mld złoty. Do tego trzeba dodać, że Euro 2012 dało ogromną promocję Polski i w przyszłości na pewno odniesiemy większe korzyści z tej imprezy. Stadion Narodowy w Warszawie będzie wysyłał swoją kandydaturę do Euro 2020, które odbyć ma się w kilkunastu państwach, a nie jak do tej pory w jednym lub dwu. Inne stadiony, w Gdańsku, Wrocławiu oraz Poznaniu też chcą wystartować ze swoimi zgłoszeniami. Euro 2012 przyniosło korzyści czy straty? Do tego warto zwrócić uwagę, że w najbliższych latach przybędzie dużo turystów zwiedzających nasz kraj, a to też za sobą niesie dodatkowe zyski.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.