Jesteś tutaj: zrozumiecsprzedaz.pl > Ekonomia > Parę słów o oszczędnościach

Grosze potrzebne

Narodowy Bank Polski chce wycofać z obiegu jedno -, dwu – i pięciogroszówki, które stanowią ponad 8 mld z 12 mld krążących po Polce. Grosze potrzebne Protestują wielkie sieci handlowe, a cieszą małe sklepiki.

Co jest przyczyną decyzji NBP? Przede wszystkim nieopłacalność ich produkowania. Wybici jednej monety 1grosz kosztuje, aż pięć groszy. Pod koniec 2013 roku ma zostać ograniczona produkcja tych groszy, a do 2015 roku NBP chce je całkowicie wycofać i zaokrąglić płatności. Niestety to nie jest takie łatwe zadanie, gdyż w ustawie jest wyraźnie napisane, że jednostką monetarną jest 1 złoty, który dzieli się na 100 groszy. Więc bez zmiany ustawy nie ma szans na wycofanie 1, 2 i 5 groszy z obrotu. Możliwym sposobem na obniżenie kosztów produkcji tych groszy, jest zmiana materiału z którego monety są wybijane. Grosze potrzebne Jedno- i dwugroszówek jest mniej w obiegu,, ponieważ ludzie trzymają je w domach, gdyż nie są aż tak bardzo przydatne, jak inne monety.

Jeżeli grosze zostaną zlikwidowane całkowicie, to zdecydowani ucierpią na tym duże sklepy. Ich promocje nie będą już tak bardzo przyciągać klientów, ponieważ nie będą już mieli możliwości ustalenia cen z końcówkami 99 groszy, a to właśnie one przyciągają klientów. Grosze potrzebne Jeśli chodzi o małe sklepiki, to dla nich wycofanie groszy było by dobrym rozwiązaniem, gdyż banki nie chcą przyjmować od nich groszy.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.