Jesteś tutaj: zrozumiecsprzedaz.pl > Finanse przedsiębiorstw > Ryzyko rynkowe

Pilnuj swojej karty

Karty zbliżeniowe stają się coraz bardziej powszechne. Pilnuj swojej karty Zgodnie z założeniami, mają one usprawnić i przyspieszyć proces dokonywania transakcji płatniczy, poprzez zbliżenie karty do specjalnego czytnika. Nie zawsze jednak takie „zbliżenie” jest celowe, a sam czytnik znajduje się w dłoniach złodzieja.

Specjaliści od bezpieczeństwa ostrzegają, że wraz ze zwiększającą się liczbą kart zbliżeniowych, zwiększa się także liczba osób wykorzystujących niewiedzę i często lekkomyślność właścicieli takich kart. W przypadku kart zbliżeniowych kradzież jest niemal dziecinnie prosta. Złodziej nie potrzebuje kodu PIN, ani nawet fizycznie trzymać karty w dłoni. Wystarczy, że ze specjalnym czytnikiem kart zbliżeniowych podejdzie do swojej ofiary, by w zaledwie kilka minut „ściągnąć” z jej konta do 50 zł. Pilnuj swojej karty Mogłoby się  wydawać, że jest to niewielka kwota, a same banki celowo ustaliły tak niski limit górnej granicy płatności bez potrzeby używania PINu, jednak wystarczy, aby posiadacz czytnika podszedł drugi raz, by z konta zniknęło kolejne 50 zł.

W zdecydowanej większości przypadków właściciel konta nawet nie zdaje sobie sprawy z całego zajścia. Jeżeli na koncie poszkodowanego znajdują się większe zasoby finansowe, wówczas nawet po kilku tygodnia od kradzieży może on nie być świadomy tego, że padł ofiarą złodziei.

Kartę zbliżeniową można jednak chronić przed atakiem złodzieja, wystarczy nabyć specjalne pokrowiec, który stanowi barierę dla czytników kart zbliżeniowych. W takiej sytuacji nie dojdzie po prostu do ściągnięcia środków, a osoba, która posiada czytnik odejdzie i wybierze nową ofiarę.

Poważny problem może powstać również wtedy, gdy zostanie skradziony portfel wraz z całą zawartością. Złodziej może się wówczas posłużyć kartą zbliżeniową dokonując nią niewielkich płatności. Pilnuj swojej karty Co prawda w większości banków ustalony jest górny limit ilości transakcji zbliżeniowych przypadających na dobę, jednak to w zupełności wystarczy, by w niezwykle krótkim czasie utracić nawet kilkaset złotych z prywatnego konta.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.