Jesteś tutaj: zrozumiecsprzedaz.pl > Ekonomia > Parę słów o oszczędnościach

Trudna sytuacja emerytów

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zawieszenie wypłat emerytur 40 tysięcy Polakom jest za mało. Trudna sytuacja emerytów ZUS nie stać na płacenie ludziom emerytur, a jeżeli chcą oni walczyć o odzyskanie pieniędzy, to pozostaje im tylko sąd.

Do tej pory obowiązywała ustawa z 1 stycznia 2011 roku, która wygasła w listopadzie 2012 roku. W niej zawarte było zdanie, które mówiło, że jeżeli pracownik po przejściu na emeryturę pracował dalej w tej samej firmie, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie płacił im świadczeń emerytalnych. Trudna sytuacja emerytów W nowym postawieniu Trybunału Konstytucyjnego wyczytać możemy, że wcześniejsza ustawa była niezgodna z zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa. Dlatego zostały wprowadzone zmiany na temat wypłacalności emerytury. Teraz każdy kto niezależnie czy rozwiązał umowy o pracę, czy też nie dostawać będzie emeryturę.

Natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce jednak uciec od tego, mówiąc, że to uzasadnienie nie odnosi się do wypłat za okresy wcześniejsze. ZUS nie wyłoży pieniędzy z własnej kieszeni i na pewno będzie się odwoływał od tej decyzji.  Jeżeli emeryci odwoływać się będą do sądów o rozstrzygnięcie w tej sprawie, to wyroki są nieprawomocne i ZUS z pewnością będzie się od tego odwoływał. Trudna sytuacja emerytów Najgorsze jest to, że emeryci muszą sami ponosić koszty rozpraw.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.