Jesteś tutaj: zrozumiecsprzedaz.pl > Finanse > Dochodowe programy 2012 roku

Ustawa śmieciowa – nie do przyjęcia

1 lipca 2013 roku wprowadzona ma być w życie nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawa śmieciowa – nie do przyjęcia Jednak od początku roku nasilają się protesty nie tylko samych mieszkańców, ale i również gmin, które nie hcą wprowadzenia nowej ustawy śmieciowej.

Od lipca gminy będą musiały odbierać śmieci od wszystkich mieszkańców. Od tego czasu maja zdecydować na jakich zasadach będą pobierane opłaty. Mają cztery możliwości. Pierwsza jest od ilości użytej wody, druga od metrażu, a pozostałe duże od liczby mieszkańców lub gospodarstwa domowego. Jak do tej pory decyzję o sposobie naliczania przyjął Śląsk, Łódź, Szczecin oraz Lublin. W tych trzech pierwszych zdecydowano się na przyjęcie stawki od osoby, w Szczecinie od zużycia wody, natomiast w Lublinie od gospodarstwa domowego. W stolicy nie podjęto decyzji, ponieważ cały czas protestują warszawscy Zieloni. Ustawa śmieciowa – nie do przyjęcia Chcieli oni konsultacji społecznych z władzami miasta, ale Ci jednak ustalili termin w okresie świątecznym i rozmowy nie doszły do skutku.

Jeżeli chodzi o same gminy, to boję się one o to, że miliony złotych wyłożone przez nich w publiczne spółki zostaną wyrzucone w błoto. Gminy muszą zorganizować przetarg na firmę, która będzie wywozić śmieci, mogą zyskać przedsiębiorstwa zagraniczne, a stracić nasze, narażają przy tym miasta na duże straty. Mieszkańcy mogą mieć z tego plus, ponieważ nie muszą się oni martwić, by podpisać umowy z firmami wywozowymi. Ustawa śmieciowa – nie do przyjęcia Z drugiej strony, aż 30 procent Polaków nie płaci do tej pory żadnemu przedsiębiorstwu za wywóz śmieci.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.