Jesteś tutaj: zrozumiecsprzedaz.pl > Oszczędzanie > Oszczędzanie na rachunkach

Zdecyduj jak płacić

Formę opodatkowania osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą mogą zmienić tylko raz w roku, w styczniu. Zdecyduj jak płacić Do dnia 21 stycznia mają czas, żeby się zdecydować na jedną z kilku możliwych form rozliczania. Przedsiębiorcy oraz osoby, które mają przychód z tytułu najmu prywatnego.
Osoby, które kontynuują działalność gospodarczą, a chcieliby zmienić formę opodatkowania, to muszą poinformować fiskus o tym na piśmie. Nie ma do tego oficjalnego druku, ale urząd skarbowy chce go w najbliższym czasie już wprowadzić w życie. Jedynie osoby z kartą podatkową mogą to zrobić na PIT-16. Wolno zarówno składać go osobiście, jak i wysłać pocztą, ważne jednak przy tym drugim wyborze, by dostać potwierdzenie z dokładną datą.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają do wyboru jedną z czterech opcji. Zdecyduj jak płacić Najprostszą formą jest karta podatkowa, lecz nie wszyscy indywidualni przedsiębiorcy mogą płacić ten sposób podatki. To opodatkowanie wybrać mogą osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki cywilne, a świadczone usługi muszą dotyczyć ludności. Płatność do 7 dnia miesiąca, za poprzedni miesiąc. Kolejną możliwością jest podatek liniowy. Wszyscy podatnicy zarówno prowadzący działalność gospodarczą, jak i osoby prywatne, płacą taką samą część – 19 procent swoich dochodów. Większość przedsiębiorców zastanawia się nad wyborem właśnie tej formy opodatkowania lub 18 i 32 procentowej skali podatkowej. Jeżeli natomiast chodzi o osoby osiągające przychody z najmu prywatnego to mają dwie możliwości opodatkowania. Zdecyduj jak płacić Pierwsza opcja to zryczałtowana 8,5 procent stawki podatku ora według skali podatkowej.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.